Rady dla zdających egzamin

Bardzo ważnym jest pozytywne nastawienie i relaks. Warto na dzień przed egzaminem aby wieczór był przeżyty w spokojne atmosferze, a nie obfitujący w wydarzenia – to pomoże w spokojnym zaśnięciu, a ważnym jest, żeby przyjść w dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej na egzamin. Poczytanie książki, wypicie melisy czy posłuchanie spokojnej muzyki klasycznej czy jazzu może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan naszych nerwów.

Pamiętaj też, że idziesz na egzamin, aby go zdać, a nie oblać. Zdanie egzaminu za pierwszy razem to nie są jakieś opowieści z cyklu legend i podań, ale wynik efektywnie spędzonego czasu podczas wyjeżdżania godzin oraz opanowania podczas egzaminu i pewności swoich nabytych umiejętności.

Warto też zapoznać się z dokładnym przebiegiem egzaminu oraz poznać swoje prawa i obowiązki w trakcie jego trwania. Świadomość tego, co nas czeka może pomóc w uśmierzeniu stresu, ponieważ redukujemy swój lęk przed nieznanym.

Plac manewrowy

Ważnym jest przede wszystkim aby skupić się na sobie i na swoim egzaminie. Nie rozglądaj się, jak innym idzie i cierpliwie czekaj na swoją kolej na łuku. Zwykle podczas oczekiwania w kolejce egzaminator spyta Cię o wylosowane przez Ciebie światło do pokazania oraz zaprezentowania jednego ze wskaźników np. paliwa czy klaksonu. Warto sobie powtórzyć te światła przed egzaminatorem, jest wiele filmików w Internecie na których są też różne marki samochodów, przez co można sprawdzić, czym samochód na egzaminie może się różnić od tego, którym jeździliśmy w szkole jazdy.

Gdy już nadejdzie Twoja kolej, wsiądź do samochodu i uspokój się. Najlepiej wziąć kilka porządnych wdechów; niektórym pomaga też mówienie po kolei co robimy, może to redukować Twoje poczucie stresu. Podczas wykonywania jazdy do przodu i cofania jesteś w samochodzie sam, także nie musisz krępować się i robić to, co wiesz, że pomoże Ci zniwelować pierwszy stres. Nie zapomnij przygotować się do jazdy – ustaw krzesło, lusterka oraz zapnij pasy. Ważnym jest, że nawet jeśli lusterka są dobrze ustawione np. środkowe górne, to żebyś chociaż go dotknąć, ponieważ to daje do zrozumienia egzaminatorowi, że wiesz, co musisz zrobić, aby poprawnie przygotować się do jazdy. Następnie uruchom silnik i spokojnie zrób manewry na łuku tak samo, jak  robiłeś to w szkole jazdy.

Następnie wykonujesz start na górce  z ręcznego. Pamiętaj, nie denerwuj się i na spokojnie wyczuj moment, w którym należy zwolnić hamulec ręczny; jest to manewr, który może powtórzyć w razie pierwszego niepowodzenia, zatem nie ma co się przejmować pierwszą nieudaną próbą.

Jazda po mieście

Gdy uda Ci się poprawnie odpowiedzieć na pytania i wykonać odpowiednie manewry na łuku i wzniesieniu, wyjedziesz z egzaminatorem z WORD’u. Warto zachować wtedy szczególną uwagę, przede wszystkim dlatego, że wyjeżdżasz z drogi podporządkowanej, zatem musisz pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa wszystkich pozostałych uczestnikom ruchu.

Podczas jazdy po mieście staraj się jechać spokojnie z dopuszczalną prędkością, jednak uważaj, żeby nie jechać zbyt wolno . Egzaminator może to uznać zbyt wolną jazdę za utrudnianie ruchu innych uczestników, a w pewnych sytuacjach za zagrożenie bezpieczeństwa. Nie przejmuj się, jeśli tylko raz zgaśnie ci silnik. Dopiero popełnienie dwa razy tego samego błędu powoduje oblanie egzaminu. Ta sama zasada dotyczy włączania kierunkowskazu. Jeżeli niedosłyszałeś polecenia lub nie zrozumiałeś go upewnij się np. w którą drogę masz skręcić. Egzaminator to też człowiek.