Kilka praktycznych uwag odnośnie egzaminu na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy to zwykle bardzo stresujący moment w życiu. Wiele osób, zwłaszcza mężczyzn, mówi, że nie denerwowało się tak zdając maturę, jak denerwowali się podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy. Stąd postanowiliśmy dać Wam kilka przydatnych rad dotyczących samego egzaminu oraz tego, jak się do nie przygotować.

Kancelaria prawo karne Warszawa
http://roman-adwokat.pl
Profesjonalne porady prawne w Warszawie.
Kompleksowe usługi z zakresu prawa karnego.

Wypocznij i zachowaj spokój

Bardzo ważnym jest, aby na egzamin praktyczny przyjść w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Kancelaria prawo karne Warszawa. Często jesteśmy bardzo zdenerwowani przed egzaminem i mamy problem z zaśnięciem  – warto sięgnąć po naturalne sposoby, jak wypicie melisy, oraz wyciszyć się wieczorem – posłuchać spokojnej muzyki, jak jazz, i poczytać w spokoju książkę. To powinno nam pomóc w ułagodzeniu stresu. Oczywiście niedopuszczalnym jest przyjście na egzamin w stanie nietrzeźwości. Trzeba też pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Ronda: sygnalizator niewidoczny, ale obowiązujący

Na rondzie należy zachować szczególną uwagę i sprawdzać, czy nie ma sygnalizatora przed drogą, na którą chcemy wjechać – wielu ludzi nie zdaje tego egzaminu właśnie z powodu takiej nieuwagi, która skutkuje późniejszym wjazdem na sygnalizator z czerwonym światłem.

Soczewki i okulary – konieczne ze sobą

Jest to ważna uwaga dla wszystkich, którzy w orzeczeniu lekarskim mając odpowiednią adnotację o tym, że podczas jazdy muszą korzystać z okularów lub szkieł kontaktowych. Bardzo ważnym jest, aby zebrać ze sobą te okulary lub mieć na sobie szkła kontaktowe w trakcie egzaminu – w przeciwnym razie osoba egzaminująca ma prawo od razu taką osobę oblać, ponieważ może nie mieć pełnej widoczności na drodze.

Kłótnia nie przyniesie niczego dobrego

Podczas egzaminu nie dyskutuj na temat ocen egzaminatora. Kłótnia przeważnie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Ewentualne uwagi zgłoś na koniec. Musisz rozumieć i realizować polecenia egzaminatora. Jeśli czegoś nie jesteś pewien, zapytaj.

Jeździsz wolniej, jeździsz dłużej

Co prawda, egzamin praktyczny zwykle trwa ok. 40 minut, jednak może się zdarzyć, że twoja mało dynamiczna jazda spowoduje przedłużenie go nawet do godziny. Czasem też wynika to po prostu z problemów na drodze, czy dużej ilości czerwonych świateł podczas Twojej jazdy. Egzaminator ma obowiązek sprawdzić Twoje konkretne umiejętności, a nie zabrać na półgodzinną przejażdżkę – warto to sobie uświadomić; wolniejsza jazda nie pomoże nam w zdaniu egzaminu, przedłuży tylko cały proces.

Co może egzaminator, a czego nie powinien? – Masz wątpliwości? Możesz się odwołać

W przypadku wątpliwości co do wyniku egzaminu masz prawo się odwołać. Swoje zastrzeżenia skieruj do marszałka województwa (nie do WORD-u), który przekaże sprawę do rozpatrzenia przez organ nadzoru urzędu marszałkowskiego (zazwyczaj jednak, jeśli wyślesz zażalenie do WORD-u, ten prześle sprawę do właściwego urzędu).

Najczęstsza przyczyna skarg dotyczących egzaminu na prawo jazdy jest związana z  różnicą w postrzeganiu i ocenie zaistniałej sytuacji drogowej. Kursanci skarżą się również na zachowanie egzaminatora – że np. nie rozmawiał z egzaminowanym. Jednak zdarzały się też przypadki nieuprzejmości czy burkliwości egzaminatora – za takie zachowanie może on zostać ukarany. Przewidziane kary to: upomnienie, obcięcie premii, nagana i (stosowane niezwykle rzadko) zwolnienie z pracy.

Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli jesteśmy pewni swojego stylu jazdy i posiadamy odpowiednie umiejętności, nasza jazda obroni się sama, niezależnie od wprowadzanej przez egzaminatora atmosfery. Także powodzenia na egzaminie!